کلمپ ها

کلمپ ها جهت بندایش خون بکار گرفته می‌شوند که به انواع زیر موجود می باشند:

۱)

کلمپ کوخر(به آلمانی: Kocher clamp) ابزاری چنگ زننده که همزمان باعث بندایش خون شده و به نام مخترع آن امیل تئودور کوخر نام‌گذاری شده است.

در انواع مستقیم و خمیده ساخته می‌شوند و بمنظور نگهداری بافت‌ها(جلوگیری از لغزیدن) و کنترل خونریزی بکار می‌روند

۲)

کلمپ رایت انگل (به انگلیسی: Right angle clamp) نوعی نگهدارنده می‌باشد که جهت کنترل خونریزی در اعمال جراحی که در آنها امکان استفاده از کلمپ مستقیم وجود ندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.دهانهٔ این ابزار به یک طرف انحنا داشته و دارای زاویهٔ قائم می‌باشد از این رو در کالبد شکافی نیز کاربرد دارد.

کلمپ رایت انگل (سیستیک) به کمک داشتن دهانه قائم برای گرفتن عروق عمقی (مثلاً عروق و مجرای کیسه صفرا) بسیار مناسب و کاربردی است و همچنین در حین عمل برداشتن کیسه صفرا (کوله‌سیستوستومی) جهت شناسایی مجرای مشترک صفراوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳)

کلمپ پنینگتن یا پنس کادر(به انگلیسی: Pennington clamp)با داشتن فضای مثلثی شکل، جهت گرفتن بافت در جراحی عمومی کاربرد دارد.

کاربرد:جهت نگه داشتن پوست در مکان ثابت و کمک به عبور سوزن، جهت سوراخ کاری بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

۴)

کلمپ وینکلمان (به انگلیسی: Winkelmann clamp) نوعی کلمپ جراحی که برای عمل ختنه، کاربرد دارد. این ابزار توسط شرکت تجهیزات جراحی لیستر تولید می‌گردد.

کلمپ وینکلمان در سال ۱۹۳۵ اختراع گردید. این ابزار به نام جراح آلمانی مجاری ادراری، کارل وینکلمان نامیده شده است.

۵)

فورستر یا فورسپس اسپانج (به انگلیسی: Foerster clamp) ابزاری با یک شیار دایره‌ای دندانه‌دار جهت نگه‌داری گاز در حین پرپ پوست بیمار که پیش از عمل جراحی کاربرد دارد. به طور معمول برای سوراخ‌کاری بدن بخصوص در سوراخ کردن زبان بکار می‌رود.

در تمامی ست‌های جراحی موجود می‌باشد.

۶)

هموستات(به انگلیسی: Hemostat)ابزاری حیاتی جهت کنترل خون‌ریزی در جراحی می‌باشد.کلمپ هموستات (کلمپ هموستاتیک یا فورسپس شریانی)، ابزار حیاتی در انجام هرگونه عمل جراحی از قبیل عمومی یا اختصاصی محسوب شده و در هر ست جراحی یافت می‌شود.

دهانه این ابزار به دو صورت خمیده و مستقیم می‌باشد. کاربری این ابزار در شرایط خاص توسط همین ویژگی‌ها تعریف می‌شود.

۷)

رگ‌بند، شریان‌بند یا تورنیکه (به انگلیسی: Tourniquet) تسمه یا نواری است که بر روی عضو می‌بندند تا مانع عبور جریان خون شود. این وسیله با وارد آوردن فشار از روی پوست قادر است با مسدود کردن سرخ‌رگ‌ها و سیاه‌رگ‌ها، جریان خون در آن اندام را موقتاً متوقف نموده و به کاهش یا قطع خونریزی کمک کند. استفاده از رگ‌بند در جراحی‌های ارتوپدی به منظور جلوگیری از خونریزی حین عمل، و در فوریت‌های پزشکی و میدان جنگ کاربرد دارد.بدین صورت که روی دست و پای بیمار بسته می‌شود و به دلیل کاهش خونریزی سطح بهتری از عمل برای جراح نمایش می‌دهد. البته نوعی از گارو برای خونگیری وریدی در بخش‌های بیمارستانی استفاده می‌شود که برخی از آنها قابلیت ثابت نگه داشتن رگ را نیز دارند

۸)

فورسپس دی‌باکی (به انگلیسی: Debakey forceps)ابزاری از خانواده کلمپ‌ها بوده و جهت انسداد عروق بکار می رود.

۹)

کلمپ بند‌ناف (به انگلیسی: Umbilical clamp) جهت انسداد بند ناف(جلوگیری از خونریزی) در حین زایمان طبیعی یا سزارین کاربرد دارد.این کلمپ ها به طور معمول، پلاستیکی و یکبار مصرف می باشند.

۱۰)

کلمپ بولداگ(به انگلیسی: Bulldogs forceps) نوعی ابزار جراحی بوده و با نوک ریز خود جهت جلوگیری از خونریزی در عروق کوچک کاربرد دارد.
این ابزار، در عین کوچک بودن، بسیار قوی و در سایزها و اشکال مختلف موجود می‌باشد.

۱۱)

کلمپ ببکوک (به انگلیسی: Babcock clamp) ابزاری جهت گرفتن و جابجایی بافت‌های نرمی بمانند روده باریک و زائده آپاندیس بوده که در دسته بندی ابزارآلات جراحی، عضو خانواده نگهدارنده‌های بافتی به حساب می‌آید.در قسمت دهانه فاقد دندانه و صاف بوده، درنتیجه باعث کاهش آسیب بافتی می‌گردد.

کلمپ ببکوک در ست جراحی عمومی یافت می‌شود.

۱۲)

کِلَمپ آلیس(به انگلیسی: Allis clamp) ابزار جراحی جهت چنگ زدن و نگه‌داشتن فاشیا و بافت‌هایی بمانند بافت سینه‌ای و روده، می‌باشد.

کاربرد:کِلَمپ آلیس با دهانه چنگالی خود، بافت را محکم گرفته و رها نمی‌سازد.بافتهای نرم، بر اثر فشار وارد بر دهانه این ابزار، آسیب خواهند دید.