چندین رویداد جدید در علم پزشکی

محققان استرالیایی نانوحباب های نوآورانه ای ابداع کرده اند که از داروی شیمی درمانی پر می شوند و می توان آنها را در بدن با اشعه ایکس فعال کرد تا دارو را در زمان و مکان مناسب آزاد کنند.

 

این نانوحباب های کوچک که توسط محققان مرکز بیوفتونیک نانو ساختار (CNBP) دانشگاه مک کواری در استرالیا ابداع شده است، زمینه را برای ابداع طیف جدیدی از درمان های سرطان هموار می سازد.این حباب های کوچک موسوم به لیپوزوم که معمولا در داروسازی برای روکش دار کردن داروها مورد استفاده قرار می گیرند، کارایی داروها را در درمان بیماری افزایش می دهند.

آماده سازی این حباب ها که از مواد مشابه غشای سلولی ساخته می شوند نسبتا ساده است و می توان آنها را با داروهای مناسب پر کرد و سپس به بخش های خاصی از بدن تزریق کرد. اما مسئله در کنترل زمان آزادسازی دارو از این لیپوزوم ها است.

محققان استرالیایی موفق شدند لیپوزوم ها را به گونه ای مهندسی کنند که با اشعه ایکس فعال شوند و بار دارویی خود را حسب تقاضا در زمان و مکان مناسب آزاد کنند.
آنها توانسته اند لیپوزوم ها را به گونه ای طراحی کنند که بیشترین تاثیر درمانی را داشته باشند و بار دارویی خود را دقیقا در زمان مناسب و در مکان مناسب آزاد کنند. لازمه این کار ایجاد سازوکاری برای فروپاشی لیپوزوم ها در زمان و مکان مورد نیاز است.

لیپوزوم های ابداعی محققان که قابلیت فعال شدن توسط اشعه ایکس را دارند، امکان آزادسازی داروها را بر حسب تقاضا میسر می سازند. محققان برای این کار نانوذرات طلا و مولکول حساس به عکس ‘ورتپورفین’ (Verteporfin) را در دیواره لیپوزوم کار گذاشتند.

پرتو ناشی از اشعه ایکس باعث می شود که ورتپورفین واکنش نشان دهد و اکسیژن تک دانه ای تولید کند که به شدت واکنشی است و موجب بی ثباتی غشای لیپوزومی و متعاقبا آزادسازی دارو می شود.

نانوذرات طلا نیز برای متمرکز ساختن انرژی اشعه ایکس، به این مخلوط اضافه می شود. این کار باعث تقویت تولید اکسیژن تک دانه ای و در نتیجه افزایش سرعت انحلال غشا می شود.
نتایج آزمایش های اولیه نشان داد که این لیپوزوم های جدید با موفقیت توانستند سلول های سرطانی را در محیط آزمایشگاه از بین ببرند. محققان گفتند که این روش در از بین بردن سلول های سرطانی روده به اندازه زیادی موثر است.

به گفته محققان، در حال حاضر معمولا رادیوتراپی که در آن اشعه ایکس سلول های سرطانی را می کشد و شیمی درمانی، به صورت جداگانه به بیماران ارائه می شود اما روش ابداعی آنها امکان انطباق کامل هر دو درمان را فراهم می کند و بنابراین این دو شیوه درمانی را می توان همزمان به بیمار ارائه کرد.

 

محققان موفق به ساخت وسایلی شده اند که زیبایی و تنفس شما را ارزیابی می‌کتد.

 

اختراعات مخترعان در سراسر جهان است که سبب رشد و پیشرفت می‌شود؛ این اختراعات با هدف آسان کردن زندگی و باز شدن دریچه‌های جدیدی از علم و فناوری کار خود را آغاز کرده‌اند؛ در این بسته خبری بنا داریم به معرفی برخی از اختراعات ساخته شده در سراسر جهان بپردازد.

شنیدن صداها به وسیله تابش نور
محققان عصب شناختی برای بازگرداندن‌ شنوایی روش جدیدی را به وجود آورده‌اند؛ در این روش از تابش نور استفاده می‌شود تا صداها به گوش برسد.
محققان از این روش برای شنیدن صدا استفاده کرده‌اند و با تزریق نوعی ویروس به حلزون گوش،‌ سلول‌ها را به صورت ژنتیکی کد گذاری می‌کنند تا نسبت به نور حساس شوند؛ سپس از فیبرهای نوری برای رساندن نور به سلول‌های گوش استفاده می‌کنند.

آیینه جادویی که هر روز صبح چهره شما را بررسی می‌کند
یکی از شرکت‌ها موفق به طراحی نوع جدیدی از آیینه‌ها شده است که هر گونه مشکل پوستی از قبیل چین و چروک، خط روی پیشانی، لکه‌های تیره،‌ جوش و منافذ پوست را تجزیه و تحلیل می‌کند؛‌ این آیینه جادویی صورت افراد را اسکن می‌کند و به آنها عیب‌های صورتشان‌ را می‌گوید همچنین استفاده از این آیینه می‌تواند نقاط ضعف واقعی صورت شما را نشان دهد و بگوید که کدام قسمت صورت شما نیاز به عمل جراحی دارد.

دستگاهی که تنفس شما را می‌شمارد
این روزها تعداد ردیاب‌های تنفسی در بازار بسیار زیاد شدند،‌ آنها می‌توانند تعداد تنفس یا کیفیت آن را اندازه گیری بکنند اما به تازگی دستگاه کوچک و سبکی طراحی شده است که هم تنفس و هم متابولیسم بدن شما را اندازه گیری می‌کند.
این دستگاه قند، کلسترول، چربی و بسیاری از متابولیسم‌های دیگر بدن را شناسایی می‌کند و از طریق آن به شما می‌گوید که به چه بیماری‌هایی مبتلا هستید و اگر تشخیص دهد که چربی بدن شما بالاست، برنامه غذایی پیشنهاد می‌کند تا به کمک آن بتوانید چربی بدن خود را کاهش دهید.

 

یکی از شرکت‌های دانش بنیان موفق به تولید وسایل پزشکی شده است که زخم‌های بیماران را درمان می‌کند.

 

اختراعات جوانان  نخبه در شرکت‌های دانش‌بنیان  است که  رشد و پیشرفت کشور را به دنبال دارد.

باشگاه خبرنگاران جوان در نظر دارد به معرفی محصولات ساخته شده در این شرکت‌ها و همچنین طرح‌های استارت‌آپی بپردازد.

یکی از شرکت‌های دانش بنیان موفق به تولید  دستگاهی شده است که  در کمترین زمان  و به بهترین شیوه ممکن هرنوع زخمی را درمان  و از بروز عفونت در آن جلوگیری می‌کند.

مدیر این  شرکت دانش بنیان در خصوص محصول  ساخته شده در این شرکت گفت: موفق به تولید دستگاهی شده ایم که بیماران را درمان  و تمام عفونت هایی ممکن در یک زخم  را خارج می‌کند.

دستگاهی که عفونت های بدن شما را درمان می‌کند

وی ادامه داد:‌ این محصول در قالب یک دستگاه است که باید آن را  روی زخم قرار داد تا کار خود را انجام دهد و عفونت را از زخم بیرون بکشد.

مدیر این شرکت دانش بنیان در خصوص چگونگی کار این دستگاه اظهار کرد: دستگاه دانش بنیانی که شرکت ما تولید کرده، دارای کیت‌ و پنس مخصوصی است که بر روی زخم قرار می‌گیرند و با فشاری که به زخم وارد می‌کند تمام ترشحات و عفونت‌های درون زخم  را از بین می‌برد و به خود جذب می‌کند.

وی با بیان اینکه این شرکت اولین تولید کننده دستگاه است، اظهار کرد: شرکت ما به عنوان اولین تولیدکننده این محصول در کشور می‌تواند به بیماران کمک بسیاری کند زیرا وجود عفونت و ترشح در داخل زخم  مشکلات متعددی را برای بیماران به وجود می‌آورد و  به جهت آنکه برای افراد، بیماری های عفونی  بوجود نیاید، این دستگاه تولید شده است.